loading...
loading...
« Strona główna

2022.01.01 - ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI

Na Nowy Rok 2022 od Narodzin Chrystusa życzę całej Wspólnocie parafialnej: księżom, siostrom,  wszystkim współpracownikom świeckim, poszczególnym wspólnotom i tym, którzy przez modlitwę, i przyjmowane sakramenty w naszym kościele tworzą tę wielką Wspólnotę noszącą imię Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, by był to rok łaski od Pana.

Życzę Wam abyście ten rok mogli przeżyć w zgodzie z Bogiem, ze światem i z sobą.

Życzę Wam narodzin nowych marzeń, za którymi pozwoli Wam w tym Nowym Roku gonić Bóg. Życzę Wam własnego skrawka nieba na ziemi!    Wiary w dobro! Szczerego uśmiechu! Dużo! Zawsze! Dla wszystkich! Błogosławionego Roku!!!

W duchu wdzięczności Panu Bogu  zakończyliśmy Rok Pański 2021.  

Który od strony duszpasterskiej przeżywaliśmy pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Był to kolejny rok, w którym realizowaliśmy Program Duszpasterski „Eucharystia daje życie” ogłoszony przez Konferencję Episkopatu Polski. Zakończenie roku skłania nas do podsumowania minionego czasu.

            Rok 2021 dla świata, Europy, Polski, a także naszej parafii był rokiem innym, niepewnym i trudnym. Minione miesiące, to dalsze życie w pandemii, która wymusiła zmiany w  naszej codzienności, relacjach międzyludzkich oraz praktykach religijnych. Czas pandemii, w którym żyjemy w stanie ciągłego niepokoju o zdrowie i życie swoje i naszych najbliższych jest trudnym doświadczeniem dla każdego z nas, wpływa też znacząco na życie duszpasterskie i sakramentalne naszej parafii. W różnych okresach roku 2021 obowiązywały w naszym kraju różne przepisy sanitarne oraz mniejsze lub większe restrykcje, które miały na celu zapobieganie zarażeniom koronawirusem. Restrykcje te często ograniczały liczbę wiernych, którzy mogli uczestniczyć w Eucharystii w kościele.

            Epidemia spowodowała przejście liturgii i modlitwy do świata wirtualnego.  Z perspektywy czasu można powiedzieć, że dobrze poradziliśmy sobie z tą  sytuacją. Dzisiaj o każdej godzinie wierni naszej parafii mogą uczestniczyć w transmisjach mszy i innych nabożeństwach ze swojego kościoła parafialnego na żywo. Sytuacja ta spowodowała jednak, że wiele osób mogących uczestniczyć, we mszy świętej  bardzo szybko się zwalnia, twierdząc, że korzystają z mediów.

            W kościele w naszym kraju zauważono znaczący spadek uczestnictwa wiernych w niedzielnej Mszy św. To zjawisko stało się dla duszpasterzy nie tylko wezwaniem do podjęcia wysiłków ukierunkowanych na zatrzymanie lub odwrócenie tego niekorzystnego zjawiska, ale także do podjęcia próby właściwego odczytania i wypełniania  zadań nałożonych na nich przez Chrystusa.

            Mimo trudnego czasu pandemii i obowiązujących restrykcji życie sakramentalne w naszej parafii w minionym roku nie zamarło. Frekwencja osób uczestniczących regularnie w niedzielnych mszach św. utrzymuje się nadal na tym samym poziomie, tzn. uczestniczy około 2700 parafian. Na tę liczbę ma również wpływ to, że do naszego kościoła przychodzi niemała grupa osób z innych parafii. Bólem jednak staje się fakt, że w kościele jest bardzo mało młodzieży, a także dzieci. Z obserwacji wiemy, że wpływ na to w dużym stopniu ma słaba kondycja duchowa naszych rodzin.

            Od dłuższego czasu postępuje zauważalny stan „starzenia” się parafii. Sporą część parafii stanowią już osoby starsze, samotne / wdowy i wdowcy/, oraz chorzy. Systematycznie zmniejsza się liczba rodzin młodych i rodzin z małymi dziećmi czy to w wieku przedszkolnym czy szkolnym.   Z informacji uzyskanych podczas spotkań w biurze parafialnym wynika, że spora część parafian ma bardzo słaby kontakt z Kościołem, nie włącza się w życie parafii nawet przez uczestnictwo w niedzielnej Mszy świętej.  Jest spora cześć parafian żyjących w wolnych związkach i nie odczuwająca potrzeby zawarcia sakramentu małżeństwa.

 

Elementem budującym wspólnotę jest życie sakramentalne:

  • W minionym roku sakrament chrztu przyjęło 86 dzieci, w 2020 było 75  dzieci. Pragnę zauważyć, że 50 % to chrzty, gdzie rodzice żyją bez sakramentu małżeństwa.
  • Po raz pierwszy w pełni w Eucharystii uczestniczyło 111 dzieci, (ze względu na pandemię dzieci uczestniczyły w komunii w 20 grupach), w roku 2020 do I Komunii św. przystąpiło 84 dzieci.
  • Sakrament bierzmowania, w minionym roku przyjęło 66 młodych osób, w roku 2020 były to 93 osoby.
  • Sakrament małżeństwa zawarło 30 par, w roku 2020 –24 pary.
  • W minionym roku odeszło do Pana 118 osób, w roku 2020 – 123 osoby.

Po raz kolejny proszę o wielką troskę, aby ludzie którzy są już u końca swoich dni byli przygotowani poprzez przyjęcie sakramentów świętych na spotkanie z Bogiem. Tu wielkie zadanie dla rodziny, sąsiadów i bliskich. Nie wolno lekceważyć i odkładać sakramentów na tzw. „ostatnią chwilę”. Niestety przeszło 40 %  osób z naszej parafii w tym roku odeszło bez pojednania się za życia z Bogiem.

  • Systematycznie co miesiąc odwiedzaliśmy około 150 chorych i cierpiących z posługą sakramentalną.

            Życie duszpasterskie w 2021 r. to przede wszystkim katechizacja, sprawowanie liturgii Mszy św., sprawowanie sakramentów oraz bezpośrednie przygotowanie do ich przyjęcia. W minionym roku w parafii działało wiele grup i wspólnot: Żywy Różaniec, Chór Parafialny, Schola Dziecięca, Ruch Wiara i Światło, Straż Honorowa NSPJ, Kręgi Rodzin Kościoła Domowego, Liturgiczna Służba Ołtarza, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Duszpasterstwo młodzieży, Zespół Młodzieżowy, Klub AA, Sportowy „Rybak”,  Oaza Młodzieżowa, Oaza Dziecięca, Podwórkowe Koło Różańcowe, Wspólnota Jemu Chwała, Świetlica Dziennego Pobytu dla Dzieci, Pracownia św. o. Pio, Jadłodajnia dla ubogich, Caritas.

            Mimo pandemii odbyły się wyjazdy dla dzieci i młodzieży. Odbyły się także pielgrzymki do Swarzewa i Wejherowa.   

Przez cały 2021 rok systematycznie odbywały się spotkania formacyjne młodzieży, przygotowanie do małżeństwa, powrócono także do katechezy przed chrztem.

            Do ważnych wydarzeń przygotowywaliśmy się przez rekolekcje. W listopadzie i grudniu odprawiliśmy 33 dniowe  rekolekcje całkowitego oddania się Matce Bożej. Akt  oddania miał miejsce 8 grudnia w czasie uroczystej Mszy św. kiedy to świętowaliśmy 60 rocznicę konsekracji kościoła. Tego dnia miało także miejsce: poświęcenie Ołtarza mszalnego, poświęcenie odnowionego prezbiterium oraz poświęcenie figury Wniebowzięcia Królowej Wychodźstwa i Polskiego Morza. Uroczystości przeżywaliśmy pod przewodnictwem księdza Arcybiskupa Tadeusz Wojdy.

            Za nami kolejny wakacyjny sezon po którym z dumą mogę powiedzieć, że w czasie wakacji księża sprostali zadaniu posługi sakramentalnej turystom przyjeżdżającym do naszego miasta. Przy parafii działało Chrześcijańskie Kino na fali. Organizowane były koncerty organowe. Odbywały się koncerty Uwielbienia Boga.

            Pragnę  podziękować wszystkim, którzy swoją posługą i konkretnym działaniem włączali się w budowanie naszej parafii. Dziękuję wszystkim, katechetom, siostrom zakonnym oraz  grupom i wspólnotom. Księżom dziękuję za  sprawowane sakramenty,  głoszone Słowo Boże i opiekę nad grupami i wspólnotami w parafii. Nieocenioną pomoc w budowaniu wspólnoty parafialnej oraz troski o kościół w minionym roku wykazała Rada Parafialna.

       Wymiar materialny

    W tym trudnym czasie, który przeżywamy niesiemy odpowiedzialność za naszą parafię i nasz kościół, za bieżące utrzymanie infrastruktury parafialnej, przez wypłaty pracowników, bieżące remonty po inwestycje włącznie. Kilku parafian w tym trudnym czasie postanawiało wpłacać regularnie na konto parafii „ofiary na kościół”, na „cele kultu religijnego” czy na tzw.„ tace”. Pragnę gorąco im za to podziękować. Dziękuje wszystkim, którzy wspierali naszą parafie, a zwłaszcza jej inwestycje przez ofiary przekazywane w kopercie. Parafia jest utrzymywana ze składek i dobrowolnych ofiar. W tym miejscu gorące słowa podziękowania dla każdego z Was, za dojrzałość i poczucie odpowiedzialności za nasz wspólny dom, jakim jest parafia, kościół. Mam świadomość, że nie łatwo się dziś żyje, a mimo to potraficie się dzielić. Dziękuje tym, którzy wspierają ofiarami, mimo, iż pozostają w domach ze względu na wiek czy choroby.

            W sierpniu rozpoczęliśmy remont kaplicy pogrzebowej, trudności na rynku zarówno materiałowym jak problemy związane z brakiem ludzi do pracy trochę pokrzyżowały nasze plany. Chcemy jednak cały czas kontynuować prace. W zeszłym roku prosiłem aby Ofiary które państwo co roku składają z okazji kolędy złożyli na rzecz remontu kaplicy pogrzebowej. Zostało złożonych 105 tys. złotych. Jest to 1/5 kwoty której potrzebujemy na przebudowę.  Także w tym roku mam odwagę zwrócić się z prośbą, aby te ofiary które chcieli państwo przeznaczyć na kościół w ramach kolędy przekazać na remont kaplicy z której przecież wszyscy będziemy korzystać.

            Wszystkim składam serdeczne „Bóg zapłać” za wszelkie wyrazy dobroci i życzliwości okazane w 2021 roku. Przepraszam za uchybienia z mojej strony i kapłanów naszej parafii  oraz gorąco proszę o modlitwę i pomoc w radosnym kroczeniu we wspólnocie parafialnej do Królestwa Niebieskiego.

            Dziękuję wszystkim, którzy w minionym czasie niezłomnie trwali przy Chrystusie, przy Ołtarzu. Jeszcze raz dziękuję za wsparcie duchowe i materialne, za wspólnotę modlitwy. Dzieciom i młodzieży życzę wytrwałości. Rodzicom gorącej miłości. Chorym zdrowia. Niech Bóg błogosławi naszej Parafii na rozpoczynający się 2022 rok.

 

KONCERT KOLĘD

W dniu 2 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się w naszym kościele koncert kolęd w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Z Władysławowa

 

OBJAWIENIA PAŃSKIEGO (Trzech Króli)

W najbliższy czwartek przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego. Msze św. jak w każdą niedzielę. W tym dniu każdy z wierzących jest zobowiązany do uczestnictwa w Eucharystii. Po Mszach św. poświęcimy kredę i kadzidło. Ofiary składane na tacę przeznaczone są na misje.

 

ORSZAK TRZECH KRÓLI

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, przez Władysławowo przejdzie Orszak Trzech Króli. Jest to uliczne przedstawienie z udziałem wiernych zawierające elementy dawnych misteriów Bożego Narodzenia. W trakcie barwnego przemarszu, który rozpocznie się o godz. 12.00 przy Ratuszu, a zakończy Mszą św. w kościele, rozbrzmiewać będzie radosny śpiew kolęd.

 

ŻYWA SZOPKA

Zapraszamy do odwiedzania Żywej Szopki w dniu 6 stycznia w godz. od 11.00 do 14.00.

 

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA (07.01)

O godz. 9.30 Msza św. o Najświętszym Sercu Pana Jezusa. O godz. 16.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu. O godz. 18.00 Msza św. Wynagradzająca za grzechy NSPJ. Tego dnia koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 16.45.

 

WIELBIENIE

Najbliższe wielbienie  w piątek (07.01) po Mszy św. o godz. 18:00.

 

ODWIEDZINY CHORYCH

Kapłani odwiedzą chorych w pierwszy piątek miesiąca tj. 7 stycznia.

 

PRZYGOTOWANIA DO  I KOMUNII ŚW.

  • 9 stycznia o godz. 11.45 - Spotkanie dla dzieci i rodziców dzieci przygotowujących się do I komunii św. Spotkanie w auli Domu      parafialnego.
  • 23 styczeń o godz. 15.00 - Msza św. połączona z obrzędem odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. (przynosimy ze sobą świece);

CARITAS

  • BIURO CARITAS i PRACOWNIA MIŁOSIERDZIA „Św. O. Pio” od poniedziałku do piątku od godz. 9.00.00 do 13.00.
  • JADŁODAJNIA od poniedziałku do piątku od godz. 12.00.00 do 13.00.

 

KAPLICA JPII:  adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 12.00 do godz. 16.50.

 

KATECHEZA PRZED CHRZTEM: katecheza 7 i 21 stycznia o godz. 19.00 w salce na plebani.

 

KIOSK PARAFIALNY i  SALA PAPIESKA: czynne od wtorku do soboty od 15.00 do 18.00; w niedzielę od 9.30 do 15.00.

 

KORONKA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA: w piątki o godz. 17.45. Ważne intencje składamy do skrzynki przy obrazie Jezusa Miłosiernego.

 

NOWENNA DO MB NIEUSTAJĄCEJ POMOCY: w każdą środę o godz. o godz. 16.45. Ważne intencje składamy do skrzynki przy obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

PORADNICTWO RODZINNE: z poradnictwem proszę się kontaktować telefonicznie lub  umawiając się na termin w biurze parafialnym.

 

WYPOMINKI ROCZNE: wypominki odczytujemy w niedziele o godz. 9.00

 

RÓŻANIEC W INTENCJI POWOŁANYCH

Różaniec w intencji powołanych z prośbą o nowe powołania kapłańskie i zakonne  w każdy czwartek przed Mszą św. wieczorną.

 

BIURO PARAFIALNE

poniedziałek, środa, piątek; godz. 9:30-11:00; 16.00-17.00

 

SPOWIEDŹ: Podczas każdej Mszy św. i 30 minut przed Mszą św. wieczorną w dni powszednie.

 

MSZE W NASZYM KOŚCIELE; Msze św. niedziele i święta:6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 18.00. 

dni powszednie o godz. 6.30, 7.00, 17.00

 

NUMER KONTA PARAFII: 38 83480003 0000 0000 5467 0001

 

ZMARLI

W minionym tygodniu do wieczności odeszli: †Józef Skrzypkowski, ur. 1949, ul. Krasickiego; †Agnieszka Kolp, ur. 1936, ul. Abrahama

†Łukasz Kużel, ur. 1985,  ul. Żwirowa;  †Genowefa Lisakowska, ur. 1933, ul. Sportowa, Zdzisław Jankowski, ur. 1960, ul. Władysława IV (pogrzeb 03.01. godz. 11.00)

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…..

 

Władysławowo, 01.01.2022                                                                                                                Ks. Marek Jarząbek SChr -  proboszcz

Zapraszamy!!!

al. Żeromskiego 32, 84-120
WŁADYSŁAWOWO

tel./fax: (058) 674 02 74, e-mail: wladyslawowo@tchr.org

 

Msze święte
Dni powszednie: godz. 6:30, 7:00, 17:00
Niedziela i święta:
godz. 6:30, 8:00, 9:30, 11.00, 12:30, 14.00, 18:00

 

 

Inicjatywy