loading...
loading...
« Strona główna

Letnie Koncerty Organowe

Szanowni Państwo, Drodzy Melomani!

Papież Benedykt XVI zauważył, że „wielka muzyka odpręża ducha, budzi głębokie uczucia i w sposób niemal naturalny wznosi nasz umysł i serce do Boga w każdej sytuacji ludzkiego życia, zarówno radosnej, jak i smutnej”. Taka właśnie muzyka staje się udziałem mieszkańców i gości Władysławowa od 50 lat!

Pół wieku historii Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie jest świadectwem troski Parafii i Miasta o rozwój kultury muzycznej, uwrażliwiania na piękno sztuki, edukowania i inspirowania.

Jubileusz to doskonała okazja aby wyrazić uznanie dla twórczej pasji i zaangażowania wszystkich uczestniczących w budowaniu tej muzycznej tradycji. To dzięki ich pracy grono gości i przyjaciół Festiwalu z roku na rok poszerza się o nowych, wspaniałych artystów z Polski i świata, czyniąc z Władysławowa istotne miejsce na kulturalnej mapie Polski. 

Niech uniwersalny język muzyki porusza serca kolejnych pokoleń!

 

ks. Krzysztof Musiałek TChr
Proboszcz Parafii we Władysławowie 

Wakacyjny cykl koncertów muzyki klasycznej wpisał się na stałe w obraz letniego Władysławowa. Zainaugurował go w 1973 roku śp. Eugeniusz Brańka – kompozytor, dyrygent i organista z Częstochowy.

Co roku Festiwal daje możliwość obcowania z muzyką na światowym poziomie tysiącom melomanów. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury, Promocji i Sportu Władysławowa przy współudziale Parafii Wniebowzięcia NMP we Władysławowie oraz Centrum Edukacji Artystycznej przy MKiDN.

Letnice Koncerty Organowe we Władysławowie im. Eugeniusza Brańki odbywają się w każdy wakacyjny czwartkowy wieczór o godz. 2000 w Kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P. Wstęp na koncerty jest wolny.

Szczegółowe informacje na profilu Facebook.

Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im. Eugeniusza Brańki
we Władysławowie.

 

Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we Władysławowie są z pewnością wzorcowym modelem upowszechniania kultury muzycznej na Pomorzu.

Festiwal, który w bieżącym roku odbędzie się po raz 50 (!) należy do grupy najstarszych festiwali muzycznych w Polsce. Koncerty we Władysławowie trwale wpisały się w kulturalny krajobraz polskiego wybrzeża.

Pomysłodawcą i wieloletnim dyrektorem artystycznym cyklu był śp. prof. Eugeniusz Brańka – kompozytor, dyrygent i organista związany z Klasztorem na Jasnej Górze. On – w porozumieniu –
z ówczesnym ks. Proboszczem – Witoldem Stańczakiem zapoczątkowali dzieło, które od pół wieku gromadzi tłumy melomanów podczas czwartkowych koncertów w okresie wakacji. Obecnie artystyczną pieczę nad festiwalem sprawuje syn inicjatora – dr Karol Lipiński-Brańka.

Festiwal aktywizuje kulturalnie społeczność lokalną. Władysławowo nie posiada ani sali koncertowej ani domu kultury, dlatego najlepszym miejscem do organizowania koncertów stało się wyjątkowe wnętrze władysławowskiej świątyni z przepięknie brzmiącymi, 42-głosowymi piszczałkowymi organami.

Letnie Koncerty Organowe i Kameralne dzięki występom wybitnych artystów wielu narodowości, wyznań, reprezentujących różne szkoły wykonawcze, jak również przez promocję młodych talentów - dają możliwość ukazania muzyki w oryginalny, urozmaicony i świeży sposób. Dzięki koncertom międzynarodowych autorytetów w dziedzinie wykonawstwa muzyki organowej, kameralnej i chóralnej, festiwal staje się także platformą wymiany kontaktów między artystami, budując pozytywny wizerunek kultury polskiej na świecie.

Co roku festiwal gromadzi ok. 100 wykonawców z kraju i ze świata, reprezentujących różne style wykonawcze i repertuar wielu kultur muzycznych. Odbiorcami koncertów jest liczba ok. 2000 osób w ciągu jednego sezonu artystycznego. O randze festiwalu świadczą Patroni Honorowi – w poprzednich latach była to m.in. śp. Prezydentowa Maria Kaczyńska.

Zapraszamy!!!

al. Żeromskiego 32, 84-120
WŁADYSŁAWOWO

tel./fax: (058) 674 02 74, e-mail: wladyslawowo@tchr.org

 

Msze święte
Dni powszednie: godz. 6:00 (Roraty),  6:30, 7:00, 9:00; 18:00
Niedziela i święta:
godz. 6:30, 8:00, 9:30, 11.00, 12:30, 14:00, 18:00,

 

 

Inicjatywy