loading...
loading...
« Strona główna

Chór

Chór "Stella Maris"

Chór „Stella Maris” (Gwiazda Morza) działający przy władysławowskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  w  roku 2014 obchodził 35-lecie swojego istnienia. Powstał w roku 1979, z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Ryszarda Bucholca TChr i organisty p. Tadeusza Guza.  Ten ostatni został jednocześnie kierownikiem artystycznym i dyrygentem chóru, które to funkcje pełnił nieprzerwanie przez 33 lata, aż do roku 2012.  Od tego momentu obowiązki te przejął p. Marek Guz.  Z chórem jest on związany praktycznie od początku - przez wiele lat towarzyszył mu w występach jako akompaniator. Pan Marek jest także organistą we władysławowskim kościele.

Warto podkreślić, że ten 4-głosowy zespół (sopran, alt, tenor i bas) składa się niemal wyłącznie z amatorów, którzy w ten sposób chcą rozwijać i realizować swoje muzyczne pasje i zainteresowania. Wspólne pokonywanie przeciwności wynikających z przyswajania materiału muzycznego o różnorakim stopniu skomplikowania i trudności, a następnie możliwość ubogacenia sprawowanych Liturgii swym śpiewem daje chórzystom wiele satysfakcji i wzmacnia poczucie przynależności do śpiewaczej wspólnoty. Jest to także głównym celem istnienia zespołu. Oprócz tego chór można usłyszeć także przy okazji różnych występów okolicznościowych (jubileuszy, ślubów, przeglądów, koncertów kolęd).

Najczęściej władysławowscy chórzyści ubogacają śpiewem Msze Św. odprawiane w miejscowej świątyni.  Są oni obecni podczas niemal wszystkich ważnych chwil w życiu wspólnoty parafialnej. Ponadto chór występuje także w parafiach z najbliższych dekanatów: morskiego i puckiego.

Stałym elementem muzycznej aktywności od początku istnienia zespołu jest także coroczne uczestnictwo w odpustach w Sanktuarium Matki Bożej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza (lipiec każdego roku).

Do ważnych wydarzeń na artystycznej drodze władysławowskich chórzystów należy także zaliczyć:

- śpiew w ramach połączonych chórów w czasie podczas pielgrzymek do Polski Ojca Świętego Jana Pawła II (Gdynia, rok 1987; Sopot, rok 1999),

- występ w trakcie obchodów 1000-lecia miasta Gdańska,

- występy podczas wyjazdów zagranicznych (Lourdes, Fatima, Wilno),

- śpiew na Mszach Świętych radiowych: transmitowanych z Kościoła Św. Krzyża w Warszawie oraz kościoła Św. Elżbiety w Gdańsku,

- śpiew podczas Mszy Św. w klasztorze Jasnogórskim ,

- śpiew podczas Mszy Św. odpustowej w trakcie XII Zjazdu Kaszubów w Pucku (2010),

-  śpiew podczas Mszy Św. Inaugurującej XV Zjazd Kaszubów we Władysławowie (2013),

- udział w IX Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie (2015) - wyróżnienie

- udział w II Pomorskim Festiwalu Muzyki Sakralnej "Morenowe Chóralia 2015" odbywającym się w Gdańsku - wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór o tematyce eucharystycznej.

Członkowie chóru starają się traktować zarówno te na dużych uroczystościach, jak i te zupełnie kameralne z taką samą uwagą i skupieniem. Mają także nadzieję, że płynące dzięki temu nuty choć w małej części uszlachetnią i uwrażliwią ludzkie serca na piękno i głębię muzyki oraz liturgii.

Kontakt: chor-wladyslawowo@wp.pl

Zapraszamy!!!

al. Żeromskiego 32, 84-120
WŁADYSŁAWOWO

tel./fax: (058) 674 02 74, e-mail: wladyslawowo@tchr.org

 

Msze święte
Dni powszednie: godz. 6:00 (Roraty),  6:30, 7:00, 9:00; 18:00
Niedziela i święta:
godz. 6:30, 8:00, 9:30, 11.00, 12:30, 14:00, 18:00,

 

 

Inicjatywy